ارتباط بی سیم

ویپ (voip) چیست

ویپ voip

در دنیای امروز کامپیوتر ها و شبکه های اینترنت نقش غیرقابل انکاری در زندگی انسان ها و نحوه ی برقراری میان آن ها دارند. تقریبا تمام ما به اینترنت پرسرعت دسترسی داریم و به جای استفاده از خطوط تلفن، در بستر این شبکه است که تماس های صوتی و تصویری را برقرار می کنیم. رشد پرسرعت اینترنت نحوه ی برقراری ارتباطات تلفنی را بسیار تغییر داده است. در حال حاضر یکی از روش های پر استفاده برای ایجاد ارتباط، تکنولوژی موسوم به ویپ (voip) است. به علت تقاضای روز افزون برای استفاده از این تکنولوژی، تعداد شرکت هایی که این سرویس را ارائه می دهند روز به روز در حال افزایش هستند.

ویپ (voip) مخفف اصطلاح Voice over internet Protocol است و در یک ترجمه ی تحت الفظی به معنای انتقال مکالمات تلفنی بر روی یک بستر شبکه ای به صورت همزمان است. این اتصال همچنین به نام IP نیز خوانده می شود. این تکنولوژی از طریق اتصال به شبکه های اینترنتی اتصال مکالمات تلفنی را انجام می دهد. بر خلاف روش های سنتی برقراری ارتباطات تلفنی، در تکنولوژی ویپ سیگنال های آنالوگ صوتی به دیتاهای دیجیتالی تبدیل می شوند که از طریق یک ارتباط اینترنتی منتقل می شوند.

در نتیجه ی استفاده از این روش یک اتصال تلفنی رایگان در سراسر دنیا ایجاد می شود (به شرط پرداخت هزینه ی ISP). هدف از ایجاد روش ویپ این بود که محدودیت هایی که در روش سنتی برقراری ارتباط وجود داشت را کنار بزند. در اتصال ویپ، کیفیت اطلاعاتی انتقالی به طور مستقیم بسته به کیفیت اتصال شبکه است؛ به همین دلیل هم هر گونه کندی در سرعت شبکه، عدم انتقال درست داده ها را نتیجه می دهد. به همین دلیل شرکت هایی که روش اتصال ویپ (voip) را برای خود انتخاب می کنند لازم است که حتما یک شبکه ارتقا یافته ی پرسرعت را برای کنترل کیفیت اتصالات تهیه کنند.

.

انواع ویپ (voip):

تکنولوژی ویپ در زمینه های مختلفی استفاده می شوند. حتی ممکن است که خود شما نیز در طول روز بارها از طریق این تکنولوژی اقدام به برقراری ارتباط کنید. یک مثال ساده از این استفاده برقراری اتصالات صوتی و تصویری از طریق اپلیکیشن هایی مانند MSN، Google talk، یاهو مسنجر و اسکایپ است. توجه کنید که تمام موارد نام برده شده از جمله سامانه های اختصاصی هستند به این معنا که برای ایجاد یک ارتباط از نوع ویپ با یک فرد دیگر از طریق MSN، ضروری است که طرف دیگر مکالمه نیز از این برنامه استفاده کند. در مورد اپلیکیشن های یاهو مسنجر و اسکایپ نیز این مسئله صادق است. علت این امر این است که این قبیل سامانه ها عمومی نیستند و به همین دلیل نیز اتصالی با دیگر برنامه ها ایجاد نمی کنند.

اما استفاده ی اصلی از این تکنولوژی زمانی به چشم می آید که ویپ بر اساس سامانه ی SIP عمل می کند. SIP یک استاندارد است. برقراری تماس ها به کمک تکنولوژی ویپ با هر دستگاه دیگری که از پروتکل SIP پشتیبانی می کند به راحتی ممکن است. بنابراین هر تلفنی می تواند با تلفن دیگر یک اتصال تحت شبکه ایجاد کند تنها به شرطی که هر دوی آن ها با پروتکل SIP سازگاری داشته باشند و به رایانه، نرم افزار و حتی تامین کننده ی خدمات تلفنی خاص نیز نیازی نیست. برای ایجاد چنین اتصالی تنها کافی است که SIP Phone شما به اینترنت متصل شود. آن را تنظیم کنید و سپس با فشردن چند شماره در بستر اینترنت به دوست یا همکار خود متصل شوید.

نحوه ی کار ویپ (voip) به این صورت است که در آن اطلاعات صوتی به پکیج هایی از داده های دیجیتال تبدیل می شوند و در بستر اینترنت برای گیرنده ارسال می شوند. این اطلاعات صوتی در طی انتقال کد گذاری می شوند و امنیت خیلی بالایی دارند. همچنین برای سرعت انتقال بیشتر، تمام این اطلاعات فشرده می شوند.

.

مزایای استفاده از ویپ (voip):

استفاده از این تکنولوژی مزایای زیادی با خود به همراه دارد. کاهش هزینه های اتصال با استفاده از تکنولوژی ویپ تنها یکی از آن ها و شاید محبوب ترین آن ها باشد.

در زیر به برخی دیگر از مزایای ویپ اشاره کرده ایم:

  • عدم نیاز به یک سیم کشی مجزا: از آن جایی که در تکنولوژی ویپ انتقال اطلاعات و برقراری تماس های تلفنی از طریق شبکه ی اینترنت انجام می شود؛ دیگر نیازی به صرف هزینه ای زیاد برای کابل کشی نیست. یکی دیگر از مزایایی این مسئله این است که در صورت جا به جایی فرد یا محل قرارگیری شرکت نیز خللی در نحوه ی برقراری ارتباطات ایجاد نخواهد شد.
  • تشکیل کنفرانس صوتی و تصویری: استفاده از تکنولوژی ویپ برای برقراری کنفرانس های صوتی و تصویری در شرکت ها، باعث می شود که هزینه ی ایجاد ارتباط میان کاربران، به خصوص در ابعاد بین المللی بسیار کاهش پیدا کند. در صورتی که در سیستم سنتی این هزینه ها بسته به مسافت می توانست بسیار زیاد باشد.
  • ترکیب کردن تلفن با کامپیوتر های شخصی: در حال حاضر نصب نرم افزارهای تلفنی یا همان Softphone در میان کاربران و حتی سازمان ها و ارگان های خصوصی و دولتی در حال افزایش است. این نرم افزارهای یک جایگزین برای IP phone محسوب می شوند. ایجاد ارتباط با این نرم افزار ها تنها به یک هندست نیاز دارد و استفاده از آن نیز باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود.
  • امکان برقراری ارتباط کاربران خارج از سازمان از هر جای دنیا به صورت رایگان: کاربرانی که به تکنولوژی ویپ دسترسی دارند می توانند از طریق اینترنت تماس های کاری خود را برقرار کنند. این ویژگی برای کاربرانی که خارج از محیط شرکت هستند بسیار مفید است، چرا که علاوه بر هزینه ی پایین، برقراری تماس را نیز آسان می کند.
  • گستردگی آسان: بسط دادن این سیستم ها و اضافه کردن کاربران به آن بسیار ساده انجام می شود. این ویژگی کاملا در برابر سیستم های سنتی است که برای اضافه کردن هر کاربر به انجام یک سیم کشی جدید نیاز بود.
  • مدیریت متمرکز و آسان: کاربرانی که از تکنولوژی ویپ برای برقراری ارتباط استفاده می کنند به یک محیط تحت شبکه برای انجام تنظیمات و مدیریت ارتباطات دسترسی دارند. به کمک این پنل می توان کاربران را اضافه و کم کرد و از تماس های موجود گزارش تهیه کرد.

.

علاوه بر مزایایی که در بالا به آن ها اشاره کردیم برخی مزایای دیگر نیز در استفاده از تکنولوژی ویپ برای برقراری ارتباط وجود دارد

که در زیر به صورت مختصر به آن ها اشاره کرده ایم:

  • ترکیب شدن عملکردهای صدا و اطلاعات: هزینه های مربوط به پشتیبانی و نگهداری از شبکه به علت ادغام شدن شبکه ی داده و شبکه ی تلفنی کاهش پیدا کرده است. امکان متصل کردن محصولات برند های مختلف به یکدیگر (بدون نیاز به نصب نرم افزار) به علت استفاده از یک استاندار جهانی، وجود دارد.
  • انعطاف پذیری بالا و پیشرفت های اتصالات تحت شبکه ویپ: به دلیل یکپارچگی با سیستم های متنوع امکان برنامه نویسی و توسعه ی راحت تر آن وجود دارد. ارائه کردن امکانات بسیار جدید در مقایسه با اتصالات مخابراتی آن هم با صرف هزینه های بسیار پایین ممکن است.

در مقاله ی امروز تلاش کردیم تا برای کاربران یک آشنایی مناسب با ویپ (voip) ایجاد کنیم.

در این مقاله همچنین به مزیت های استفاده از این تکنولوژی و نحوه ی کارکرد آن نیز اشاره شد.