cctv-camera-blog, شبکه پسیو, فیبر نوری

آداپتور فیبر نوری

آداپتور فیبر نوری

 

آداپتور فیبر نوری چیست؟

آداپتورهای فیبر نوری (همچنین به عنوان فیبرهای فیبر ، آداپتور فیبر نیز شناخته می شوند) برای اتصال دو کابل نوری به یکدیگر طراحی شده اند. آنها دارای یک کانکتور فیبر واحد (سیمپلکس) ، کانکتور فیبر دوگانه (دوبلکس) یا بعضی اوقات چهار نسخه اتصال دهنده فیبر (چهار) هستند. آداپتور فیبر نوری را در انواع مختلف اتصالات نوری در هر دو انتهای آداپتور فیبر نوری می توان برای تحقق تبدیل بین واسطهای مختلف مانند FC ، SC ، ST ، LC ، MTRJ ، MPO و E2000 وارد کرد و به طور گسترده ای در نوری مورد استفاده قرار گرفت. چارچوب توزیع فیبر (ODFs) ابزار ، ارائه عملکرد برتر ، پایدار و قابل اعتماد.

ویژگی های آداپتور فیبر نوری

الیاف نوری توسط آداپتور از طریق بوش باز داخلی آن متصل می شوند تا از حداکثر اتصال بین اتصالات نوری اطمینان حاصل شود. برای اینکه در پنل های مختلفی نصب شود ، این صنعت انواع مختلفی از فلنج های ریز را نیز طراحی کرده است.

آداپتورهای نوری قابل تغییر با کانکتورهای فیبر نوری از انواع مختلف رابط در هر دو انتها موجود است و ارتباطی بین صورتهای APC برقرار می کند. آداپتورهای دوتایی یا چند آداپتور برای افزایش تراکم نصب و صرفه جویی در فضای مصرفی ، سازگار هستند.

انواع آداپتور فیبر نوری

آداپتور فیبر نوری FC

این آداپتور فیبر نوری اولین بار توسط ژاپن NTT ساخته شده است. FC مخفف مخفف FERRULE CONNECTOR است که نشان می دهد تقویت خارجی آن استفاده از آستین فلزی است و راه را برای سگک قفل می کند. اولین اتصال دهنده نوع FC ، انتهای حوضچه سرامیک. چنین اتصالات از نظر ساختاری ساده ، کارایی آسان و ساخت آنها آسان است. با این حال ، چهره انتهایی فیبر نسبت به گرد و غبار حساس تر است ، و تولید بازتاب Fresnel به راحتی انجام می شود و بهبود عملکرد بازده بازده کار دشواری است. بعداً ، این نوع کانکتور بهبود یافته است ، استفاده از متصل کردن انتهای کروی پین (PC) ، در حالی که ساختار خارجی تغییر نکرده است ، باعث می شود عملکرد ضایعات درج و بازده بازده بسیار بهبود یافته باشد.

آداپتور فیبر نوری SC

این نوعی اتصال فیبر نوری است که توسط شرکت ژاپن NTT ساخته شده است. پوسته مستطیل شکل است ، پین و آستین کوپلینگ که در ساختار همان اندازه و نوع FC استفاده می شود. یک انتهای پین برای استفاده بیشتر از روش سنگ زنی رایانه شخصی یا APC. روش ریخته گری استفاده از نوع پلاگین پین ، بدون چرخش است. چنین اتصالات ارزان قیمت ، آسان برای وصل و جدا کردن ، تغییرات از دست دادن درج کم ، مقاومت فشاری بالا و چگالی نصب بالا هستند.

آداپتور فیبر نوری DIN47256

این اتصال دهنده ای است که توسط آلمان ساخته شده است. پین ها و آستین های کوپلینگ مورد استفاده در این کانکتور به اندازه ی نوع FC هستند و از پردازنده PC برای پردازش صورت نهایی استفاده می شود. در مقایسه با کانکتور نوع FC ، ساختار پیچیده تر است و ساختار فلزی داخلی دارای فنر فشار کنترل است تا از آسیب دیدن صورت انتهایی به دلیل فشار زیاد درج ، جلوگیری شود. علاوه بر این ، این کانکتور از دقت مکانیکی بالاتری برخوردار است و بنابراین مقادیر از دست دادن درج کوچکتر را نشان می دهد.

آداپتور فیبر نوری MT-RJ

MT-RJ با اتصال MT تولید شده توسط NTT با همان مکانیسم شارژ اتصال دهنده برقی LAN نوع RJ-45 آغاز شد. تراز فیبر نوری با پین های راهنمای نصب شده در دو طرف بوشینگ باعث می شود تا بتوان از طریق دستگاه ترانسمیور نوری متصل به انتهای کانکتور فیبر نوری برای طراحی آرایه دو هسته ای (فاصله 0.75 میلی متری) از ارتباط آسان با دستگاه انتقال دهنده آسان استفاده کرد. برای انتقال داده ها اتصالات فیبر نوری با چگالی بالا نسل بعدی.

آداپتور فیبر نوری LC

اتصال دهنده نوع ال سی دی یک موسسه مشهور تحقیق و توسعه BELL (Bell) است که با استفاده از مکانیزم قفل جک مدولار (RJ) مناسب ساخته شده است. پین و آستین های مورد استفاده نیمی از اندازه های مورد استفاده برای SC معمولی ، FC و غیره با اندازه 1.25 میلی متر است. این باعث افزایش چگالی اتصالات فیبر نوری در قابهای توزیع فیبر خواهد شد. در حال حاضر ، در SFF تک حالته ، نوع کانکتور LC در واقع موقعیت غالب را اشغال کرده است ، کاربرد چند حالت نیز به سرعت در حال رشد است.

آداپتور فیبر نوری MU

کانکتور MINIATURE UNIT COUPLING کوچکترین اتصال فیبر نوری تک هسته ای در جهان است که توسط NTT بر اساس اتصال دهنده نوع SC استفاده شده است. اتصال دهنده از یک آستین با قطر 1.25MM و مکانیزم خود نگه داشتن استفاده می کند ، مزیت این است که می تواند به نصب با چگالی بالا دست یابد. NTT خانواده اتصال دهنده MU را با بوشهای با قطر L.25MM MU توسعه داده است. آنها برای اتصالات کابل نوری اتصالات از نوع سوکت دارند. اتصالات backplane با مکانیزم خود نگهدارنده و سوکت های ساده ای برای اتصال ماژول ها و شاخه های LD / PD منتظر بمانید. تقاضا برای اتصالات از نوع MU نیز با رشد سریع شبکه های فیبر نوری به پهنای باند بزرگتر و فن آوری های DWDM به سرعت گسترش می یابد.

آداپتورهای فیبر نوری MTP / MPO

برخلاف آداپتورهای فیبر نوری SC تک هسته ای ، آداپتورهای فیبر نوری SC از نظر داخلی به یک فروس سرامیکی مجهز شده اند که دقیقاً در هنگام اتصال اتصال به فرول اتصال دهنده اتصال به فروس قرار دارد ، در حالی که آداپتور MPO / MTP با استفاده از MPO / MTP متصل می شود. اتصال دقیق دو سوراخ راهنما با قطر 0.7 میلی متر و یک پین راهنما در انتهای چپ و راست فروس. آداپتورهای MPO / MTP به طور گسترده در ایستگاههای پایه سیستم ارتباطی ، فریم های توزیع فیبر نوری (ODF) در اتاق های ساختمان ، ماژول کاست MPO / MTP و ابزارهای مختلف تست استفاده می شوند.

نوع کابل فیبر

در صورت نیاز به آداپتور فیبر به همان نوع کابل فیبر و کانکتور ، می توانید از آداپتور فیبر نوری با رابط مربع ، مستطیل یا دایره ای استفاده کنید. اگر نوع کابل برای اتصال متفاوت باشد ، به آداپتور فیبر ترکیبی نیاز است. این آداپتور فیبر ترکیبی می تواند هر دو نوع تار فیبر پچ را به هم متصل کند. با توجه به طیف گسترده ای از آداپتورهای فیبر نوری ترکیبی ، مهم است که قبل از خرید بدانید چه نوع کابل را باید وصل کنید.

آستین مواد آداپتور فیبر

آستین تراز مهمترین مؤلفه آداپتورهای فیبر نوری است. برخی از تولید کنندگان ، فلز را به عنوان ماده بوش تراز انتخاب می کنند ، اما آداپتورهای فیبر نوری ساخته شده از سرامیک ثابت کرده اند که بسیار بهتر از استفاده از فلز به عنوان بوته تراز کار می کنند. آداپتور فیبر نوری ، زیرا ساختار کریستالی سرامیک بسیار سخت است و با گذشت زمان مانند فلز تغییر شکل نمی یابد ، بنابراین می تواند به تراز سریع و اتصال بالا فیبر با دقت بالا دست یابد.

چگونه می توان آداپتور فیبر نوری را تمیز کرد؟

اگرچه آداپتور فیبر نوری نسبتاً کوچک است و به قسمت کوچک کابل کشی فیبر نوری تعلق دارد ، اما از اهمیت آن در سیستم کابل کشی فیبر نوری تاثیری ندارد. مانند سایر تجهیزات فیبر نوری ، باید تمیز شود. دو روش تمیز کردن اصلی وجود دارد ، یعنی تمیز کردن تماسی و غیر تماسی

با روش تمیز کردن تماس بگیرید

(1) کاغذ پاک کردن بدون گرد و غبار یا پارچه تمیز کننده بدون گرد و غبار؛ از کاغذ بدون گرد و غبار یا پارچه بدون گرد و غبار با الکل فاضلاب استفاده کنید تا صورت انتهایی کانکتور فیبر نوری پاک شود.

(2) جعبه تمیز کردن فیبر نوری از نوع کاست. نقش ویژه ای از نوار پاک کن در رولر قابل نصب است و اصل این است که از چسب محکم روی نوار پاک کننده استفاده کنید تا خاک روی قسمت انتهایی کانکتور فیبر بچسبد.

(3) قلم مخصوص تمیز کردن فیبر؛ قلم تمیز کننده فیبر نوری مخصوصاً برای تمیز کردن داخل آداپتور فیبر یا قسمت انتهایی فرول استفاده می شود. روش بسیار ساده است. انتهای دوباره پر کردن در آستین سرامیکی آداپتور وارد شده و با فشار یکبار می توان آن را تمیز کرد. صورت پایان

روش تمیز کردن بدون تماس

(1) روش تمیز کردن اولتراسونیک امروزه ، ابزار تمیز کردن اولتراسونیک موجود در بازار این روش تمیز کردن را تصویب می کند ، و مایع تمیز کننده به یک “ستون مایع مافوق صوت” تبدیل می شود که به قسمت انتهایی کانکتور فیبر ارسال می شود.

(2) روش دمیدن هوا با فشار بالا؛ مایع تمیز کننده در قسمت انتهایی کانکتور فیبر نشان داده شده است ، و سپس از گاز فشار قوی برای تراز کردن قسمت انتهایی کانکتور برای تمیز کردن قسمت انتهایی استفاده می شود.

پایان

 

مطالب مرتبط