شبکه, شبکه اکتیو, وبلاگ

روتر سیسکو به یک گیت وی ویپ

cisco

نحوه تبدیل روتر سیسکو به یک گیت وی ویپ:

در مقاله ای که امروز برای شما آماده کرده ایم به بیان نحوه ی تبدیل روتر سیسکو به یک گیت وی ویپ (VIOP Gateway) می پردازیم. برای اینکار ابتدا به معرفی روتر های سیسکو و گیت وی ویپ می پردازیم. سپس نحوه ی تبدیل روتر سیسکو به یک گیت وی ویپ را برای شما شرح می دهیم. با ما همراه باشید.

روتر سیسکو چیست و چگونه کار می کند؟

روترها وظیفه ی راهنمایی و هدایت کردن داده های شبکه را بر عهده دارند و این کار را با استفاده از بسته هایی که حاوی انواع مختلفی از داده ها (مانند پرونده ها، ارتباطات و اطلاعات تحت وب) هستند، انجام می دهند.

بسته های داده روتر ها دارای چندین لایه یا بخش هستند. یکی از این لایه ها حاوی اطلاعات مربوط به تشخیص هویت، مانند ارسال کننده، نوع داده، اندازه و از همه مهم تری IP مقصد (پروتکل اینترنت) می شود. روتر این لایه را می خواند و سپس داده ها را اولویت بندی می کند. در نهایت بهترین مسیر برای انتقال داده ها توسط روتر تعیین می شود.

روترها چگونه مفید واقع می شوند؟

برای انجام محساب شبکه های مدرن می توان از یک روتر مشترک استفاده کرد. روترها کارمندان را به شبکه ها (محلی و یا اینترنت)، جایی که تمام فعالیت های اساسی مربوط به تجارت انجام می گیرد، متصل می کنند. بدون روترها، شبکه های قادر به استفاده از اینترنت برای برقراری ارتباط و یا جمع آوری اطلاعات و یادگیری نخواهند بود.

روترها همچنین برای تامین امنیت شبکه نیز استفاده می شوند. فایروال های تعبیه شده در روتر ها و نرم افزارهای فیلتر کردن محتوا، بودن اینکه بر روی عملکرد شبکه تاثیری بگذراند، از شبکه ی شما در برابر محتواهای ناخوانده و وب سایت های مخرب محافظت می کنند.

روترها تنها برای انتقال داده و یا برقراری اتصالات اینترنت استفاده نمی شوند. اکثر روترها کاربران را قادر می سازند که هارد دیسک ها را به هم متصل کرده و از آن ها به عنوان سرور های اشتراک فایل و یا همان پینترها استفاده کنید. در این صورت توسط هر کسی در شبکه قابل دسترسی خواهند بود.

گیت وی ویپ (VoIP gateway  ) چیست؟

گیت وی ویپ یک دستگاه دروازه است که از پروتکل های اینترنتی برای انتقال و دریافت ارتباطات صوتی (VoIP) استفاده می کند. این اصطلاح به طور کلی می تواند به گونه های مختلفی تعبیر شود و نمی توان برای آن یک معنای مشخص در نظر گرفت. مدل های مختلفی از این دستگاه ها وجود دارد. در حال حاضر، این دستگاه ها در حال تبدیل شدن به رایج ترین ارائه کننده ی خدمات تماس صوتی هستند.

یک گیت وی ویپ معمولی دارای اتصالاتی با شبکه های IP و PSTN (Public switched telephone network) یا خدمات تلفن POTS (Plain old telephone service) است. با توجه به نوع پیکربندی گیت وی، می تواند به صورت های مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد. در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم:

یک دستگاه تلفن داخلی یا nmbm با قابلیت اتصال بازی خارجی از طریق VoIP با استفاده از اینترنت.

  • رابط PSTN به یک شبکه تلفنی از طریق اتصال IP به یک سیستم تلفن VoIP داخلی.
  • هر دو PSTN و VoIP رابط های خارجی دارند.

رابط PSTN معمولا به عنوان اتصالات هم برای ایستگاه ارزی (FXS) و هم برای واحدهای مبادلات ارزی (FXO) کپی می شود (و یا حتی می تواند مانند آن ها عمل کند). رابط FXS به دستگاه های FXO مانند تلفن های محلی آنالوگ یا طرف تبادل PABX متصل می شود. رابط FXO به دستگاه های FXS مانند PSTN وصل می شود.

نحوه تبدیل روتر سیسکو به یک گیت وی ویپ (VoIP Gateway):

راه های زیادی برای پیاده کردن VoIP در سازمان ها و شبکه ها وجود دارد. هر یک از این روش های هزینه های متفاوتی را برای مدیر شبکه ایجاد می کنند. اما یکی از به صرفه ترین روش های برای پیاده سازی VoIP در شبکه، استفاده از همان تجهیزاتی که در شبکه تان دارید است. از این طریق دیگر هزینه ای صرف تهیه ی یک گیت وی ویپ نخواهد شد. یکی از تجهیزاتی که در اکثر شرکت ها و شبکه ها مورد استفاده قرار می گیرد و می توان از آن برای تهیه ی یک گیت وی ویپ استفاده کرد، روتر سیسکو است. همانطور که اشاره کردیم، اصلی ترین وظیفه ی یک روتر سیسکو، مسیریابی یا روتینگ است اما می توان با اضافه کردن تعدادی ماژول مازاد به این روتر، از آن به عنوان یک گیت وی ویپ نیز استفاده کرد و از طریق آن تماس های صوتی برقرار کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه تبدیل روتر سیسکو به یک گیت وی ویپ، ما را تا انتها همراهی کنید.

استفاده از ویژگی VoIP در روترهای مدل 2811:

برای بهره بردن از ویژگی ویپ در روتر های مدل 2811 به یک IOS نیاز است که امکان اجرا کردن دستورات و پیکربندی مربوط به ویپ بر روی آن وجود داشته باشد. بعد از تهیه ی این IOS، آن را با IOS فعلی روتر 2811 جایگزین کند. این کار به آسانی قابل انجام است و هیچ گونه پیچیدگی خاصی ندارد. برای انجام این کار ابتدا از تنظیمات IOS که بر روی روتر شما نصب شده است یک بک آپ تهیه کنید و سپس IOS جدید را بر روی روتر 2811 نصب کنید. در مرحله ی آخر، تنظیماتی که از آن ها بک آپ گرفته اید را دوباره بر روی IOS جدید بارگذاری کنید. پس از جایگذاری IOS جدید، شما می توانید با توجه به نوع نیاز و استفاده ای که از شبکه ی VoIP دارید یکی از ماژول های زیر را به کار بگیرید:

  • ماژول VIC-4FXS/DID برای برقراری ارتباطات ۴ خط داخلی آنالوگ ( اتصال مستقیم 4 دستگاه تلفن عادی و یا فکس به روتر)
  • ماژول VIC2-4FXO برای ایجاد اتصالات مستقیم ۴ خط شهری به روتر
  • ماژول VWIC2-2MFT-T1/E1 برای ارتباط یک خط E1 شهری ( این خط معمولا از جانب مخابرات به شرکت ها ارائه می شود و معمولا 5 رقمی هستند.) و یا متصل شدن به کارت PRI در دستگاه های سانترال همچون مدل های TDA100, TDA200, TDA600, TDA620 پاناسونیک و مدل های TDE با هدف اینکه 30 خط داخلی به روتر متصل و یا منتقل شود.
  • برای خوانده شدن تماس های صوتی و یا تصویری می توان از ماژول های PVDM2-16، PVDM2-32 و یا PVDM2-64 استفاده کرد.

لازم به ذکر است که انجام تنظیمات روتر پس از انتخاب هر یک از این ماژول ها و تهیه ی کارت های مورد نیاز ضروری است.

استفاده از ویژگی VoIP در روترهای مدل 2911:

برای تبدیل روتر 2911 به یک گیت وی ویپ ابتدا لازم است که IOS مناسب بر روی روتر سیسکو نصب شود. نحوه ی انجام این کار کاملا مشابه با تعویض IOS در روتر 2811 است. پس از انجام این کار، باید یکی از کارت های زیر انتخاب و مورد استفاده قرار بگیرد. این کار را با توجه به نوع شبکه تان انجام دهید.

  • به جای استفاده از PVDM2 در سری های 2800، 3800، 4800 و …. باید از PVDM3 در سرویس های با نسخه های بالاتر از 2900 استفاده کرد. توجه کنید که در سری های بیشتر از 2900 استفاده از PVDM2 نیز ممکن است اما از آنجایی که امکان نصب مستقیم آن بر روی اسلات مخصوص وجود ندارد و این اسلات در حقیقت برای PVDM3 طراحی شده است، باید ابتدا آن را در یک PVDM2-ADPTR قرار داد و سپس آن را در اسلات جای داد.
  • برای متصل کردن 4 خط داخلی آنالوگ می توان از VIC3-4FXS/DID  استفاده کرد. اتصال مستقیم 4 تلفن معمولی و یا فک به روتر، از این طریق ممکن است.
  • برای ایجاد ارتباط مستقیم میان 4 خط شهری به روتر می توان از VIC2-4FXO استفاده کرد.
  • برای متصل کردن خط E1 شهری (خطوط 5 رقمی که معمولا به شرکت ها ارائه می شوند) می توان از VWIC2-1MFT-T1/E1 و یا VWIC2-2MFT-T1/E1 استفاده کرد. در مدل های TDA و TDE دستگاه های سانترال برند پاناسونیک می توان این کار را از طریق اتصال به کارت PRI نیز انجام داد.

 

مطالب مرتبط